В Україні розпочався Тиждень підтримки грудного вигодовування

Цього щороку відзначають з 1 до 7 серпня. Майже 170 країн світу долучаються до заходів з підтримки та популяризації вигодовування немовлят материнським молоком.

Грудне вигодовування — унікальний продукт харчування малюків та один із найефективніших способів забезпечення їхнього гармонійного психофізичного розвитку. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і UNICEF рекомендують вперше прикладати до грудей та розпочинати годування впродовж першої години після пологів, а також продовжувати грудне вигодовування перші пів року життя дитини, й не давати малюкам інших харчових продуктів, рідини, у т.ч. води.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, тому розпочинати отримувати повноцінний безпечний прикорм діти мають із шестимісячного віку, залишаючись при цьому на грудному вигодовуванні до двох років і більше.

Грудне молоко корисне за кількох причин:

-Містить антитіла, що захищають малюків від найпоширеніших інфекційних хвороб, які є основними причинами дитячої смертності в світі;

-Має ідеальне співвідношення поживних речовин та мікроелементів, воно значно легше засвоюється, ніж штучна суміш.

Крім того, грудне вигодовування зменшує ризик виникнення синдрому раптової дитячої смерті, а в довгостроковій перспективі знижує ризик появи зайвої ваги, виникнення цукрового діабету в дитячому віці.

Втім такий тип вигодовування корисний і для матері, адже регулярне прикладання дитини до грудей:

-Пришвидшує післяпологове відновлення;

-Знижує ризик виникнення діабету та серцево-судинних захворювань, раку молочної залози, яєчників;

– Забезпечує особливо близький зв’язок матері з немовлям;

-Допомагає витрачати додаткові калорії (близько 300 калорій на день).

Медики наполягають: немовлят треба годувати на вимогу, так часто, як вони цього потребують вдень і вночі. Отже, медичні працівники з перших годин після пологів мають допомагати жінці та заохочувати її до годування грудьми.Мамі необхідно якомога більше відпочивати, пити достатню кількість рідини, повноцінно та раціонально харчуватися й зосередитися на догляді за дитиною, за можливості делегувавши близьким хатні обов’язки. Після початку введення прикорму не варто зменшувати кількість грудного молока. Їжу варто подавати малечі в чашці чи ложечкою. Використання пляшечки може передчасно завершити грудне вигодовування.

Згідно з інформацією ВООЗ, майже 2 з 3 немовлят не отримують виключно грудне вигодовування впродовж рекомендованих перших шести місяців. Однак глобальна мета організації — до 2025 року підвищити частку таких дітей до 50?%.

Додамо: поширення коронавірусної інфекції змушує медиків вносити корективи у необхідність грудного вигодовування немовлят. Так усі матері із підтвердженим діагнозом COVID-19 або у випадку з підозрою на це захворювання, з будь-якими симптомами, можуть годувати грудьми, якщо це дозволяє їхнє самопочуття. Проте, медичний працівник має надати рекомендації жінкам, які годують грудьми або практикують контакт «шкіра до шкіри».

Рекомендації для матерів:

-Дотримуйтеся респіраторної гігієни та етикету кашлю. При наявності кашлю чи задишки використовуйте захисну медичну маску під час годування груддю та при перебуванні з дитиною (вхід в зону дитини в радіусі одного метру навколо та в кімнату, де перебуває дитина);

-Проводьте гігієнічну обробку рук. Ретельно мийте руки з милом і водою або обробляйте їх спиртовмісним антисептиком до та після контакту з дитиною;

-Регулярно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до яких ви доторкалися. Дезінфікувати слід виключно поверхні, з якими ви часто контактували, приміром, дверні ручки, туалет, ванна кімната. Заборонено дезінфікувати поверхні ліжечка для немовляти, їх слід ретельно очищати мильним розчином. Також не треба проводити дезінфекцію поверхонь, до яких доторкується немовля (наприклад, підлога в кімнаті), оскільки існує великий ризик гострого отруєння дезінфекційними агентами. Якщо дитину необхідно помістити на поверхні, які попередньо були дезінфіковані (наприклад, ванна), їх слід ретельно промити водою або мильним розчином з водою.

При важкому перебігу COVID-19 або інших ускладненнях, які заважають мамі доглядати за дитиною або не дозволяють продовжувати грудне вигодовування, слід провести зціджування грудного молока та забезпечити безпечне годування немовляти із дотриманням респіраторної гігієни та етикету кашлю. У разі, якщо мати занадто погано себе почуває, щоб годувати грудьми або зціджувати грудне молоко, слід проконсультуватися з медичним працівником щодо можливості використання замінників грудного молока або донорського молока з подальшим відновленням грудного вигодування після перерви. Якщо матері зціджують грудне молоко в лікарні, слід використовувати спеціально призначений для цього молоковідсмоктувач. Дотримуватися рекомендацій щодо миття молоковідсмоктувача після кожного використання. Передбачити можливість попросити здорову особу годувати дитину. Жінкам, які годують дітей сумішшю або зцідженим молоком із пляшечки, потрібно суворо дотримуватися рекомендацій щодо стерилізації пляшечок