Цей день встановлений в Україні з метою активізації діяльності із запобігання виникненню і поширенню захворювань на рак молочної залози, привернення уваги суспільства до цієї проблеми.

Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. По даним ВООЗ, щороку в світі реєструється понад 650 тисяч нових випадків раку грудей. Зрозуміло, найчастіше захворювання фіксують у жінок, але й чоловіки не захищені від нього, хоча і зустрічається значно рідше.

За інформацією Чернігівського медичного центру сучасної онкології минулого року в області рак молочної залози виявлено у 324 осіб та померло через цю хворобу 138 людей. За 9 місяців 2021 року рак молочної залози виявлено у 262 особи, померло – 70 людей. На жаль, від цієї патології ніхто не застрахований, вона може бути діагностована у будь-якому віці. Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози реєструється серед жінок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії – у 95% жінок, на II стадії – у 80%, на III стадії – у 50% жінок. На жаль, саме пізнє виявлення цього захворювання призводить до того, що кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Тому головне для жінки знати про ті чинники, що можуть спричинити захворювання. Серед причин, які здатні викликати рак молочної залози, належать: спадковість (коли в однієї з родичок першої лінії – мама, бабуся, сестра, тітка – був виявлений рак грудей); відсутність вагітностей та пологів; перша вагітність у 30 років і старше; вік старше 40 років; ранній початок менструацій – у віці до 12 років; пізня менопауза – після 55 років; безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі; цукровий діабет; надмірна вага та ожиріння; куріння; зловживання алкоголем; гіпертонічна хвороба; перенесений раніше рак грудей або рак яєчника; вплив джерел радіації.

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря: мамолога – не рідше одного разу на 1–2 роки; жінкам старше 50 років – кожні два роки здійснювати мамографічні обстеження.

Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. Звертати увагу слід на такі прояви, як прозорі або кров’янисті виділення з грудей; втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів); ущільнення або новоутворення у молочних залозах; ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.

У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря. Сучасна онкологічна служба має у своєму арсеналі ефективні методи лікування раку молочної залози. Головне – своєчасне звернутися як за консультацією, так і за лікуванням.