Мабуть важко знайти людину, яка відмовляється від відпочинку на природі – у лісі, біля водойм, на дачних ділянках тощо. Втім, із настанням теплої пори року саме у цих місцях на людину може очікувати небезпека, а саме – зустріч із отруйною змією. І хоча ці плазуни намагаються уникати «сусідства» із людиною, у разі, якщо ви порушите її територію або більш того, наступите на неї – вірогідність, що тварина буде захищатися, зросте.

На щастя, Чернігівщина – не амазонські джунглі, тут живе лише один вид отруйних змій – гадюка звичайна. ЇЇ легко відрізнити від інших плазунів (вужів, полозів, мідянок) – зазвичай вона має різні відтінки сірого кольору, у ледве помітних цятках чи ромбиках, тіло молодої гадюки частіше за все темно-коричневого або фіолетового кольору. Отрута у наших гадюк небезпечна як для тварин, так і для людей. Втім, укус гадюки для людини практично несмертельний, хоча і може завдати неабиякої шкоди для здоров’я. Це пов’язано із тим, що запас отрути у тварини мізерний і вона «економить» її для більш екстремальних випадків. Тому і намагається у будь-якому випадку уникати зустрічі із людиною та перечекати, коли чужинець залишить її ареал проживання.

Якщо ж людині таки довелося зустрітися із плазуном,зростає вірогідність відчути міць отруйної «зброї» гадюки – її укус схожий скоріш за все на удар, ніж на, власне, укус. У місці пошкодження шкіри з’являється свербіж, набряк, біль, що зростає. У такому випадку варто негайно звертатися за медичною допомогою, адже з часом симптоматика буде тільки погіршуватися.

Як діяти у разі укусу гадюки? Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

зберігайте спокій і стежте, щоб постраждалий менше рухався;

звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;

на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;

дайте постраждалому воду – при укусі змії важливо багато пити;

якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;

при транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення;

якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину. Чого не варто робити при укусі гадюки?

Не намагайтесь обробляти рану додатково.

Не припікайте рану.

Не накладайте джгут.

Не висмоктуйте отруту. Таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається і людина, у якої отрута опинилась у роті.

Не вживайте алкоголь.

Отже, будьте обережними, не провокуйте плазунів на атаку.