Проблема наркотиків існує в нашому суспільстві не один рік. Наркотичні засоби – це речовини синтетичного або природного походження, що здатні впливати на центральну нервову систему і викликати стан особливого сп’яніння, а також наркотичну залежність. До наркотичних речовин відносяться наркотичні рослини та деякі лікарські засоби, що класифіковані як такі в відповідних міжнародних конвенціях або включені в офіційний перелік наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства України.
Наркоманія – захворювання, що характеризується зловживанням наркотичними речовинами і хворобливою пристрастю до них. При цьому захворюванні виникає стан, що змінює психіку і поведінку наркомана. Наркоманія обумовлює духовну та фізичну деградацію, губить інтелект нації. Вона здатна залишити народ без майбутнього. З наркотиками, наркоманією необхідно боротися.
Сьогодні наркозалежність в Україні – це дійсно одна з найважливіших і насущних проблем. За останні п’ять років спостерігається дуже помітне зростання кількості людей, які страждають від наркотичної залежності. Причому, вік наркоманів стабільно знижується, що змушує лікарів-наркологів «бити на сполох». Згідно з даними дослідження Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка за сприяння ЮНГСЕФ в 2019 році, на тему куріння, вживання наркотичних речовин серед підлітків, 18,3% дівчат-підлітків мали досвід вживання наркотичних речовин протягом життя, і 16,6% – хлопців. Для порівняння, в 2015 році, коли проводилася шоста хвиля дослідження ЮНІСЕФ, цей відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% – у хлопців, у 2011 році – 8,4% у дівчат і 21,2% – у хлопців. Але найстрашніше полягає в тому, що офіційні статистичні дані не відповідають реальності. В нашому районі статистика збільшилася з 8 осіб 2019 року до 10 в 2020 році набагато більше наркоманів і щорічно кількість залежних збільшується на 5-10 відсотків.

Через відносну легкість придбання наркотиків перше їхнє вживання у 32% наркоманів відбувається у віці від 12 до 16 років. Приблизно 50% опитаних вважають, що наркотичні препарати придбати в Україні нескладно. Слід зазначити, що підлітки, особливо хлопці, не до кінця усвідомлюють ризики, пов’язані як з нерегулярним, так і з регулярним споживанням марихуани. Про відсутній та слабкий ризик куріння коноплі 1-2 рази заявили 34,4% опитаних, куріння коноплі час від часу – 17,1% та її регулярне куріння заявили – 8,1%, водночас юнаки про це повідомляли частіше за дівчат.

Специфіка вживання наркотиків в Україні характеризується принципом «зроби сам», коли велика частина наркотичних речовин виготовляється в
домашніх умовах кустарними способами з підручної сировини. Найбільш поширеними наркотиками є опіати (ацетильований опій – «ширка», дезоморфін – «електроширка») і стимулятори амфетамінової групи («гвинт» тощо). Велика частина препаратів виготовляється у вигляді розчинів для введення внутрішньовенно, при цьому екстракти опіуму більш популярні серед старшого покоління наркоманів, а амфетамінам віддають перевагу більш молоді вікові категорії.

Одним з важливих чинників зростання наркоманії серед молоді є мода на наркотики і цікавість. Особлива небезпека виникає тоді, коли наркотик, прийнятий з цікавості або від нудьги, викликає приємні відчуття. В результаті у підлітка виникає бажання повторно випробувати ті ж почуття. Наслідком цього є психічна залежність від наркотику. Не зміцніла психіка підлітка також сприяє виникненню пристрасті до наркотиків і розвитку наркоманії серед молоді.

Ще однією з причин зростання наркоманії серед молоді часто є вплив групи однолітків, в якій панує наркоманський стиль життя. Причому в даному випадку наркоманія серед молоді стає приємною і легкою альтернативою школі і сім’ї, де справи часто йдуть не так гладко. Вживання наркотиків в молодіжних колах часто стає чимось на зразок спроби вважатися дорослою людиною. Ця причина є домінуючою в розвитку ранньої наркоманії.
Зріст наркоманії загострює проблему соціально-значущих захворювань: ВІЛ/СНІД, вірусних гепатитів, туберкульозу, специфічних онкозахворювань т призводить до важких отруєнь, смертельних випадків від передозування. Ранніми ознаками вживання наркотичних речовин, незалежно від їх виду, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків:

 • безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час;
 • пропуски занять у школі, зниження успішності в навчанні;
 • різкі зміни у поведінці (необґрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність), що не були властивими раніше;
 • поява відчуженості, брехливості;
 • виникнення боргів;
 • зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки;
 • втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень, перегляду передач;
 • зникнення з дому;
 • поява у підлітка таких хімічних речовин як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон т інші розчинники;
 • виявлення у підлітків шприців, голок, гумових джгутів, таблеток, наркотичних речовин;
 • поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів: баян, машина (шприц), колеса (таблетки), драп, дур, ширка;
 • наявність у підлітків слідів від ін’єкцій у будь-яких частинах тіла (на передпліччі, у паховій ділянці, у ліктьових згинах, на шиї, внутрішній поверхні стоп, у підколінній ямці);
 • розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, важке пробудження);
 • розлади апетиту (різке його підвищення або відсутність, прийом значної кількості солодощів, поява спраги);
 • коливання розміру зіниць (вони різко розширені або звужені до булавкової головки);
 • зміна кольору шкіри (різко бліда, сірувата).

Важливо пам’ятати, що успіх в боротьбі з поширенням наркоманії серед молоді залежить не тільки від лікарів, а й від усіх нас, від того, як ми ставимося до своїх дітей, до ровесників, до оточуючих, які життєві умови їм створюємо.

Завдання дорослих звернути особливу увагу на підлітків, не залишати їх без уваги. Необхідно частіше розмовляти з дитиною, вчити дітей справлятися з невдачами, стимулювати незалежність та самодовіру, допомагати організовувати дозвілля тощо.

Відсутність психологічних травм, доброзичливі, довірливі стосунки, розуміння між батьками і дітьми, значно знижують ризик захоплення дитини наркотичними речовинами.
Будьте уважні до своїх дітей, вникайте, хоч ненадовго, в їх проблеми, труднощі і вони будуть вам вдячні, і не підуть за порадою на вулицю до «авторитетного» дяді, а більше часу проводитимуть з вами.
Як убезпечити своїх дітей від наркотиків та пам’ятка для батьків:

 • уважно вивчіть тему наркоманії, види психотропних речовин, їх вплив на поведінку і організм людини, наслідки. Ця інформація допоможе нам виявити проблему на початковому етапі і вжити своєчасних заходів з порятунку вашої дитини;
 • навчіть своїх дітей відкрито говорити з вами, ділитися своїми переживаннями, успіхами і осягненнями. Дайте їм свободу в пошуку того, що їм дійсно подобається. Можливо, улюблене захоплення або хобі в подальшому стане їх професією;
 • уважно вивчайте коло спілкування дітей та їх друзів. Дозволяйте проводити їм час в вашому колі. Коли діти перебувають під наглядом, набагато легше вловити зміну їх інтересів, настроїв і своєчасно вжити заходів;
 • підпишіться на сторінку син або дочки в Інстаграмі, Фейсбуці. Слідкуйте за її новинною стрічкою, вивчайте особисту інформацію в профілі, сферу інтересів і захоплень, вивчайте коло найближчих друзів. Не нав’язуйтесь та не коментуйте пости – просто спостерігайте з боку;
 • обговоріть ваші спостереження з дитиною, але ні в якому разі не кричіть, не погрожуйте, не карайте;
 • підтримайте дитину, проявивши повагу та турботу;
 • не вірте завірянням, що він може вирішити цю проблему самостійно, без спеціальної допомоги;
 • спробуйте умовити його звернутися до спеціаліста;
 • слідкуйте за своєю поведінкою і манерою спілкування. Якщо ви зловживаєте шкідливими звичками, палите або нецензурно висловлюєтеся, покажіть на власному прикладі, як ви від них відмовляєтесь. Тим самим ви зміцните свій авторитет і повагу в очах дитини, доведете, що досягли поставленої мети, хоч це було важко. Діти, які ростуть в сім’ях, де не бояться говорити про серйозні проблеми та їх наслідки, довіряють свої переживання, підтримують один одного і радіють кожному, нехай і незначному, успіху, рідко потрапляють в зону ризику;
  не панікуйте;
 • проведіть тестування підлітка на наявність наркотичних речовин в організмі з допомогою швидких тестів SNIPER ТОВ «Фармако».

Експрес тест – це надійний та ефективний засіб для профілактики наркозалежності, особливо на ранніх стадіях.
Поясніть вашій дитині, що вона може бути перевірена швидким тестом при найменшій підозрі у вживанні наркотиків. Це – не недовіра. Контролювати в розумних межах дії вашої дитини – це ваше законне право та обов’язок.
За консультацією ви можете конфіденційно звернутися до лікаря-нарколога. Телефон 2-25-81.

Валерій Давидов,
лікар-нарколог вищої категорії
КНП «Сосницька лікарня»