Короста – шкіряне захворювання, перші ознаки, профілактика
Шкірне захворювання, що викликається коростяним кліщем, називається коростою. Стан досить неприємний, спричиняє дискомфорт, заразний. Знати симптоми зараження коростяним кліщем повинен кожний – це допоможе відразу розпочати лікування та запобігти інфікуванню інших.
Як відбувається зараження
Зараження коростою через контакт з хворим – найпоширеніший шлях інфікування. Але це може статися і при користуванні посудом, рушниками і будь-якими предметами, яких торкався хворий. Грубо кажучи, захворіти на коросту можна навіть після поїздки в громадському транспорті, якщо взятися за поручні відразу після інфікованої людини.
Самка кліща, що потрапила на шкіру, починає рухатися по роговому шару і проробляє ходи, в які відкладає яйця-личинки. Через кілька днів з відкладених личинок з’являються дорослі кліщі. Весь процес від відкладання яєць до появи статевозрілих особин займає максимум 14 днів.
Знаючи рухи коростяного кліща, можна зрозуміти, як виглядає короста у дорослих – шкіра має тонкі «ниточки»-ходи, звивисті і уривчасті – шлях, по якому рухається самка. В інших місцях відзначаються маленькі точки-укуси.
Як проявляється короста
У медицині прийнято розрізняти декілька видів захворювання, які можуть давати різну клінічну картину. Але будь-яка короста може проявлятися свербежем та висипами – першими ознаками хвороби. Характерно, що життєдіяльність коростяний кліщ веде в нічний час, і характерний свербіж порушує сон хворого. Результатом стають не тільки сліди розчухування на шкірі, але і дратівливість, поганий настрій.
Традиційно короста проявляється на руках (між пальцями і на лікті), на животі, стегнах, рідше – на сідницях і шиї.
Існує так звана вушна короста – паразит оселяється у вушних раковинах. Людина в такому випадку потерпає від сильного свербежу, який неможливо вгамувати без застосування вушних паличок/сірників та інших предметів, що представляють небезпеку для органів слуху. Початкова стадія вушної корости буде супроводжуватися легким свербінням на руках, але швидко паразит переміщається в «місце постійної дислокації».
Діагностичні заходи
Як тільки з’явилися перші ознаки корости на тілі, слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Цією хворобою займається лікар-дерматолог, який і проведе діагностику.
Фахівцю достатньо подивитися на ділянки тіла, уражені коростяним кліщем, і він зможе поставити точний діагноз. Якщо є сумніви, ці ділянки змазують йодом – після висихання всі ходи будуть виявлені коричневою лінією.
Як лікувати коросту
Лікування корости проводиться як в спеціалізованих закладах (скабіозоріях, шкіряно-венерологічних диспансерах) так і амбулаторно.
Профілактичні заходи
Причини та профілактика захворювання на коросту «ходять» поруч, адже заразитися нею можна лише при спілкуванні з уже інфікованою людиною або при контакті з предметами після його використання. Профілактика захворювання полягає у дотриманні санітарного – гігієнічного режиму на об’єктах, правил особистої гігієни, використанні предметів індивідуального користування (рушників, мочалок), натільної білизни, тощо.